Harmonie těla, emocí a myšlenek
Eliška Esthe Zdražilová
Utíkejteeee! Rychle pryyyyč. Daleko od strašně strašidelného Strachu. Postavit se takové děsivé nestvůře? No, to ani náhodou! Jaká je vaše reakce, když se setkáte se strachem? Útěk. Rychle se někam schovám. Nebo raději zůstanu tam, kde to důvěrně znám. Je tam sice smrádek, ale teplíčko. 🙂
Můžete to takto praktikovat skoro všude. Akorát ten strach z porodu se tomu může lehce vymykat, jestliže jste si to už dopředu neošéfovali a zabránili samotnému otěhotnění. Když už se ale miminko zabydlelo v bříšku, stane se porod nevyhnutelným vyvrcholením a možná i noční můrou. Jak se termín přibližuje, roste i strach. Je větší a větší… obrovský… Jak se přestat bát a podívat se mu z příma do očí?
V průběhu těhotenství jsem se zabývala svým strachem z porodu. Zjistila jsem nejen to, že je to pro mě značně neuchopitelný pojem, ale také že je to jen povrch, hladina, a v hloubce pod ním se schovávají další strachy jako:
A v té největší hlubině, na úplném dně, přebývají dva nerozluční „kamarádi“ jako nádech a výdech – strach ze života a strach ze smrti.
Všechny jmenované strachy jsou stále hodně neurčité. Důležité je objevit ten konkrétní strach a poznat ho do nejmenších podrobností. Určit ten, který z nich mě drží pod krkem a uzavírá mi přívod vzduchu, mi pomohla automatická kresba. Myšlenky nám můžou nalhávat kdeco, ale reakce těla na ten či onen strach ukazuje, jak to prostě je.
Zjistila jsem, úplně nečekaně a nelogicky, že to je strach, že mi praskne jizva po císařském řezu. Cože? To je ten největší bubák? Moc mi to nedávalo smysl, ale ruka při myšlence na něj divoce šmárala po papíře.
Až když píšu tyto řádky, tak jsem si spojila dvě věci :-). První syn se narodil císařským řezem, proč to tak dopadlo a jakou roli v tom sehrála „nevinná“ afirmace, si můžete přečíst ZDE. Jizva po porodu mě dlouhé měsíce bolela. Byla pro mě připomínkou mého neúspěchu, a tak jsem ji ignorovala.
Zůstávala ale hrozbou pro další případný porod. Bála jsem se otěhotnět příliš brzy a po šestinedělí jsem sáhla po HA, kterou jsem brala asi 4 měsíce. Změna stravování a vůbec pohledu na svět následující po narození syna mě déle nenechala užívat umělé hormony (od roku 2013 jsem čistá a bez následků 😀 ).
Při každodenních starostech jsem na tento strach zapomněla, ale on na mě ne.
Toužila jsem prožít přirozený porod alespoň na druhý pokus. Druhý syn neváhal, využil první příležitosti a narodil se za 20 měsíců po prvním. Když jsem rozdýchala hrozbu potratu, pomalu se ke mě začal vkrádat strach z porodu, strach z toho, že mi praskne jizva po císařském řezu.
Strach má velké oči, takže dostatečně děsivý katastrofický scénář by mohl vypadat třeba takto: „Je noc. Nikde nikdo. Při nějaké silnějším stahu mi praskne jizva, vykrvácím a umřu.“ To, že je to značně nereálné a pořádně přitažené za vlasy, strach nebere v potaz.
Nebojte se říci „STOP“ mysli našeptávající vám všelijaké fantasmagorie.
Rozhodněte se, že tudy se vaše myšlenkové pochody ubírat nebudou.
Ego to zas a znovu zkusí nasadit nám do hlavy STRACH, aby otestovalo vaši pozornost a také přítomnost.
Nevěřte myšlenkám.
Když se si uvědomila, že se v mé hlavě začínají rozvíjet katastrofické scénáře týkající se porodu, říkala jsem si afirmaci: „Můj porod proběhne nejlépe pro mě i mé dítě.“ To mě vždycky uklidnilo a opět jsem se uvolnila. Můžete vyzkoušet i jiné afirmace k porodu. Důležité je především přerušit tok myšlenek a přesměrovat je od toho, co nechci, k tomu, co chci.
Ještě bych vám doporučila, aby jste si v těhotenství nečetli ŽÁDNÉ porodní příběhy, ani se nezajímaly, jak rodily jiné ženy. Moje zkušenost je taková, že právě tímto způsobem jsem si do svého života přitáhla situace, které negativně ovlivnily oba mé porody. To, na čem ulpěla moje pozornost, se stalo i mojí realitou a promítlo se to do porodů. Má přání (i to, co jsem si vlastně nepřála) se plnilo snadněji než obvykle. 🙂
PS: Tento strach mě opravdu přepadl, když se rozeběhl porod. Jak jsem to zvládla, si můžete přečíst zase příště.
S láskou Esthe
Zastavte myšlenky,...
Řekněte DOST! Zažijte ticho v hlavě.