Harmonie těla, emocí a myšlenek

Eliška Esthe Zdražilová

STOP rýmě a kašli, prostě nachlazení – prevence a přírodní léčba

Chcete letos opravdu zabránit tomu, aby jste vy nebo vaše dítě onemocněli? Nebaví vás být nemocní či se starat o hooodně špatně naladěné dítě, které má věčně nudli u nosu, nemůže díky tomu spát (a vy s ním) a ty plíce si chce snad vykašlat! Média na nás valí informace o vzrůstající hrozbě chřipek a nachlazení. Když se občas zaposlouchám do těch všemožných rad, vstávají mi hrůzou vlasy na hlavě. Trochu přeháním. Ale rady tipu – hlavně hodně vitamínů, myšleno tropické ovoce a syrová zelenina nebo raději nějaký ještě více vitamínovější vitamíny v tabletkách či očkování proti chřipce, nám téměř jistě jako každý rok nepomohou. Co tedy dělat?

Prevence

Jak nám lékaři vtloukají do hlavy: Prevence je to nejdůležitější! Jak jste si mohli již všimnout díky zvyšujícímu se množství spadaných listů, podzim je tu. Podle tradiční čínské medicíny (TČM) jsou v tomto období nejvíce oslabeny PLÍCE a TLUSTÉ STŘEVO. S klesající venkovní teplotou se začal zvětšovat počet vrstev oblečení s jasným cílem zahřát se. K vnějšímu zateplení je nezbytné přidat i to vnitřní. Náš jídelníček by se měl posunout směrem k zahřívajícím potravinám a způsobům jejich úpravy.

Je čas zapnout opět trouby a začít víc péct (pečená dýně či červená řepa jsou mňam), vařit jídlo o trochu déle… Dejme přednost tomu, co nás ohřeje před tím, co nás ochladí jako syrové ovoce a zelenina a další potraviny. Měli bychom se také vyhnout všemu, co by nás mohlo zahleňovat a vytvářet tak živou půdu pro viry a bakterie, co zrovna poletí kolem.

Dejte stopku rýmě a kašli

Doporučené potraviny:

  • kulatá zelenina – cibule, dýně, zelí, kapusta, červená řepa, kedlubna, tuřín atd.,
  • pikantní chuť – křen, zázvor, česnek, chilli papričky,
  • rýže na 100 způsobů, jáhly, ječmen (slzovka),
  • vlažné či teplé nápoje,
  • domácí zeleninový vývar.

Nenoste dříví do lesa! Nepodporujte ještě větší zahlenění svého těla.

Vyhněte se problematickým potravinám:

  • mléko a mléčné výrobky – ochlazují a zahleňují,
  • jednoduchý cukr – zahleňuje, jak ten bílý, tak ten v ovoci,
  • pečivo a chléb – vysušuje a zahleňuje,
  • tropické ovoce (banány, pomeranče, mandarinky, grepy…) – silně ochlazuje.

Co plícím svědčí:

  • rychlé procházky přírodou,
  • správné dýchání,
  • zpěv, smích.

Přírodní léčba

Podcenili jste prevenci?! Bacil vás už bacil. Tak teď už je teda opravdu načase upravit jídelníček, aby jste se z toho rychle vykurýrovali. Vynechejte veškeré mléko a mléčné výrobky, tropické ovoce, ideálně omezte pečivo, ovoce a veškerý cukr (i ten „zdravý“ v podobě sirupů).

Když na mě něco leze, tak si uvařím čaj z bezového květu a květu lípy. Přidávám do něj kousek zázvoru (popř. kuličky rakytníku nebo trochu vitamínu C). Popíjím teplý s medem a citronem. Po vypití 1 až 2 konviček jsem zas zdravá 🙂

Na podporu imunity můžete použít:

  1. vyšší dávky vitamínu C (třeba zde) a D,
  2. tinktura z grepových semínek (více zde a zde) – velmi se mi osvědčila,
  3. kapky z Eleutherococ­cového kořene – 3x denně kapek podle věku dítěte, dospělí 15 kapek 3x denně, poslední kapání do 17 hodiny,
  4. probiotika,
  5. kuzu.

Spousta tipů, jak zatočit s RÝMOU:Dejte stopku rýmě a kašli

  • Éterický olej BIO Eukalyptus radiata – napomáhá uvolňování hlenu a vykašlávání. Přidejte 3-5 kapek do vody v aromalampě, popř. nakapejte pár kapek na papírový kapesník a dejte ho na topení.
  • Dětský eukalyptový BIO balzám
    – výborně uvolňuje zahleněné dutiny, má zklidňující účinky na dýchací systém a přináší úlevu zejména na noc. Vtírejte do pokožky hrudníku a zad.
  • Tymiánový krém (Just)
  • Jemný nosní olej BIO (nebo)
  • Cibulové kapky
  • Tymiánový sirup
  • Čaj z lotosového kořene
  • Zábaly
  • Inhalace
  • Prostřiky nosu
  • Dezinfekce místnosti nakrájenou cibulí

.

MIMINKA

Pro děti do jednoho roku bych doporučila čaj z lotosového kořene, častý pobyt venku a dietní opatření – vynechat zahleňující potraviny, je-li dítě kojeno tak i přes maminku (dieta, vitamíny a čaj). Již od 9. týdnů lze použít ÉO BIO Eukalyptus radiata a Dětský eukalyptový BIO balzám, do nosu můžete kapat mateřské mléko či Jemný nosní olej BIO, naklonit postýlku atd. Vyhněte se zbytečně častému odsávání, protože při něm dochází k podráždění sliznice. Tekutý sopel není třeba odsávat, hustý jen co nejméně často (na noc a po probuzení).

.

CIBULOVÉ KAPKY

Cibulová šťáva (cibuli nakrájejte na kousky a rozmixujte, pak vyždímejte přes plátýnko), olej a voda v poměru 1:1:2. Například 3 kapky šťávy, 3 kapky oleje (např. olivový) a 6 kapek vody. Protřepat a kapat dle potřeby. Když je sliznice moc podrážděná dejte víc vody. Tyto kapky trochu pálí, to ta cibule vlastně dezinfikuje.

TYMIÁNOVÝ SIRUP (hlen na průduškách)

Vařte 250 ml vody a 200 g třtinového cukru 20 minut, pak odstavte a vysypte pytlík tymiánu. Louhujte do vychladnutí, poté sceďte a uchovávejte v ledničce. Podává se po lžičkách podle závažnosti – asi 5× denně.

ČAJ Z LOTOSOVÉHO KOŘENE

Odstraňuje hlen z dýchacích cest, potíže s dýcháním, usnadňuje odkašlávání, zlepšuDejte stopku rýmě a kašlije astma a bronchitidu. Velmi vhodný při zánětu vedlejších nosních dutin. Dá se koupit sušený, ale i čerstvý kořen, který má silnější účinky a je i oblíbenou zeleninou.

Čaj u plně kojených dětí pije maminka. Ve druhé polovině prvního roku si ho dává jak maminka, tak v malém množství také dítě. Ve druhém roce věku ho pije již dítě samo.

Povařte 2 kolečka čerstvého nebo sušeného lotosového kořene v 250 ml vody asi 10-15 minut. Kořen lze použít na odvar opakovaně asi 3x dokud pouští načervenalou barvu, a pak ho můžete sníst.

ZÁBALY (hlen na průduškách)

Postup: Na pánvi nahřejte olej (např. olivový), na to dejte kapesník, prohřejte, sundáte a necháte vychladnout nejlépe na svém zápěstí tak, aby to nepálilo. Pak ho dejte na hrudník, na to utěrky a zabalte dítě do dek. Nechejte ho aspoň půl hodiny prohřát. Taky je pak dobrá poklepová masáž, jemně poklepávejte na hrudník a tím se to uvolňuje, zdola nahoru. Opakujte max. jednou, takže dvě dávky. Většinou se stane, že dítě usne, takže ho můžete nechat prospat i se zábalem.

Jiný postup: Těsně před spaním namažte hrudník Alpou (nebo slivovicí ), pak na hrudník dejte olejem pomazaný igelit (olejem na kůži), na to plátěný hadr a omotejte trochu obvazem (aby to nepadalo, ale nesmí to hrudník stahovat), na to oblékněte pyžamo a nechte přes noc.

INHALACE

Dejte na sporák hrnec s cca hrníčkem vody, do toho 2 lžičky jablečného octa a dýchejte páru pod ručníkem. Po nějaké době rýma poteče proudem a hleny půjdou dost ven. Vydržet aspoň 5 minut, a pak zopakujte i několikrát v hodině a během dne, dle závaznosti. Pozor na spálení sliznic.

PROSTŘIKY NOSU (ucpané dutiny)

Předem si uvařte odvar: do hrnku dejte lžičku přesličky a čtvrtinu lžičky anýzu, zalijte vařící vodou a nechte 30 minut louhovat.

Před prostřiky si ruce chytnete za hlavou a pětkrát předkloníte hlavu ke krku. Lehněte si a zakloňte hlavu co nejvíc. Do každé dírky vstříkněte stříkačkou 2,5 ml odvaru a nechte působit 2 minuty, pak z každé dírky vysmrkejte obsah nad umyvadlem. Dále nahřívejte čelo co nejteplejší vodou a jeďte až k uším, aby se nahřály dutiny. Opakujte celkem třikrát.

Prostřiky provádějte ráno nebo dopoledne, v žádném případě před spánkem. Pozor může to vyvolat zaléčené bolesti, může se vrátit zánět ucha, ale chce to vydržet. Nedělejte je pouze, když byste cítili, že máte po jich oteklou sliznici a nemůžete dýchat.

TIPY

Céčko (čistý prášek z DM) dejte do šťávy aspoň třikrát denně. Třeba do deci ovocné nebo zeleninové šťávy, nebo vodou naředěného jablečného koncentrátu zamíchat 1-3 odměrky céčka. Dát vypít a zajíst. Osladit medem, kokosovým cukrem, agávovým sirupem…. Užívat ve vysokých dávkách jen při problémech, nástupu nemoci.

Na dobré spaní při rýmě pověste na noc cca 1 metr od hlavy plátěný „mokrý pytlík“ (nadrobno nakrájenou cibuli dejte na hadr velikosti pánského kapesníku a udělejte z toho pomocí gumičky pytlík, který promačkejte tak, až je látka mokrá). Rýma se uvolní a dítko se v noci nebudí, že nemůže dýchat kvůli ucpanému nosu. Pozor trochu páchne :-). Nebo dejte Eukalyptový éterický olej na kapesníček na topení a k posteli cibuli na talířku, což je méně agresivní varianta.

China balzám namažte na pokožku krku od mandlí dolů a za krk jakoby na krční páteř, potřete si spánky (dítěti dejte méně, aby se zabránilo jeho vetření rukou do očí). Můžete namazat i na hrudník, když by rýma měla klesnout na průdušky. POZOR některé děti mohou mít citlivější pokožku, proto před aplikaci China balzámu je třeba místa předmazat trochou olivového oleje.

Pokud dítěti zaléhají uši z rýmy, pomůže nahřát na zádech oblast ledvin např. pecičkovým polštářkem, výborná je i koupel nohou (šlapek) v teplé vodě s trochu jablečného octa (nastartuje vylučování odpadu z těla při nemoci) a minerální soli.

Psychosomatické okénko

Akutní rýma je pláčem Tvého ducha. Přichází jako malý viditelný vzdor vůči všemu, co Tě nedávno potkalo. Rýma Ti ve spojení s nachlazením nabízí možnost odpočinout si, srovnat si myšlenky a znovu zažehnout radost ze života. Když se Ti „spustila“ rýma, stalo se včera, či předevčírem něco, co stále vnímáš jako křivdu. Co Ti nevyšlo? Kdo Ti „ublížil“? Přes co se bez vnitřních slz nedokážeš přenést?

Je-li Tvá rýma chronická, vytrvalá a úporná, přemýšlej, zda si tento trvalý, drobný pláč nad životem nezpůsobuješ sám lpěním na vlastních vizích a na nedůležitých maličkostech. Když Ti pak nevyjde, co sis pracně naplánoval, jsi rozčarovaný a zdá se Ti, že Tě život vůbec nemá rád, nedopřává Ti klidu ani času pořádně se nadechnout. Ale ne on Tebe, nýbrž Ty sám sebe ničíš.

Zdroj: Co nám tělo říká aneb po stopách nemocí. Miroslav Hrabica.

.

Přírodní léčba KAŠLE:

  • Éterický olej BIO Eukalyptus radiataDejte stopku rýmě a kašli
  • Dětský eukalyptový balzám
  • Tymiánový krém a psí sádlo
  • Atemol – díky svým uklidňujícím účinkům a napomáhá zajišťovat klidný a nerušený spánek. Postačí na buničinový či bavlněný kapesníček nakapat pár kapek a položit na polštář v blízkosti hlavy.
  • Čaj z lotosového kořene (viz výše)
  • Jitrocelový sirup
  • Cibulová šťáva s medem
  • Čaj z cibule a majoránky
  • Fenyklový čaj
  • Tymiánovo-majoránkový sirup
  • Zábaly
  • Nakrájená cibule do místnosti

.

JITROCELOVÝ SIRUPDejte stopku rýmě a kašli

Usnadňuje odkašlávání tím, že rozpouští hlenovité povlaky v dýchacích cestách, zmírňuje dráždění ke kašli a usnadňuje odkašlávání. Dále se používá u poruch trávení provázených zácpou.

 

Domácí výroba:

Připravte si dobře vymytou uzavíratelnou sklenici, med či hnědý cukr. Mladé čisté lístky jitrocele kopinatého natrhejte na menší kusy. Do sklenice začněte vrstvit centimetrovou vrstvu jitrocele, centimetrovou vrstvu medu (cukru), postup stále opakujte, až bude sklenice plná. Vrstvy nezapomeňte pořádně stlačovat. Sklenici pevně zavřete a dejte na teplejší místo (ne na slunce). Po deseti dnech, kdy lístky vyplavou nahoru a u dna nádoby se usadí zlatavá tekutina, můžeme sladkou a jemně voňavou dobrotu slít do malé lahvičky (lepší je naplnit více malých lahviček) a dobře uzavřít. Lék uschovejte v nejméně chladné části lednice. Poslouží i chladnější sklep. Pokud vám tekutina zcukernatí, postupujte stejně, jako když rozehříváte ve vodní lázni med (teplota nesmí přesáhnout 40 °C).

CIBULOVÁ ŠŤÁVA S MEDEM

Vylisujte šťávu z cibule (cibuli nakrájejte na kousky, rozmixujte, a pak vyždímejte přes plátýnko) a přidejte med v poměru 1:1. Podávejte po lžičkách. Nebo můžete cibuli krájet na velké kostky a zalít medem. Nechte přes noc a ráno lžicí pomačkejte a použijte šťávu. Nezapíjejte a nechte působit v krku.

ČAJ Z CIBULE A MAJORÁNKY

Na jeden litr vody nakrájejte asi 4 větší cibule a dejte je vařit, po chvíli vaření přisypte majoránku (tou nešetřete, klidně i 3/4 pytlíku), ještě chvilku povařte společně a nechte odstát asi 5 minut. Pak lektvar sceďte a teplý pijte. Můžete ho přisladit medem.

NEBO dejte cibuli nakrájenou na kolečka do obyčejného hrnku, přidejte lžičku majoránky, zalijte jako čaj vařící vodou a nejlépe přikryté louhujte cca 7-10 minut. Sceďte, zchlaďte a přidejte med. Pijte teplý cca 3 krát denně 1 deci u menších dětí, větší děti můžou i více.

FENYKLOVÝ ČAJ

Fenykl je nejen na bolení bříška u miminek, ale také je výborný na kašel a záněty. Stačí 1 lžička rozdrceného/pomletého fenyklu zalít 0,5 litrem vroucí vody a nechat 20 minut louhovat.

TYMIÁNOVO-MAJORÁNKOVÝ SIRUP

Vařte 0,5 l vody a 300 g třtinového cukru cca 20 minut, dokud to nezačne mít lepkavou konzistenci. Odstavte ze sporáku, vmíchejte pytlík majoránky a pytlík tymiánu, nechte pod pokličkou vychladnout. Poté přeceďte, skladujte v ledničce. Dospělí lžicí několikrát denně, děti po lžičkách.

ZÁBALY

Na podporu vykašlávání je vynikající nahřátý tvarohovo-česnekový zábal. Ve vodní lázni (v hrnci v misce) ohřejte měkký tvaroh (stačí půlka), přidejte rozmačkaný stroužek česneku. Na přeloženou plenu dejte mikrotén, na to plátýnko, do kterého zabalte směs tvarohu a česneku (pozor česnek by neměl přijít kvůli popálení přímo na kůži). Přiložte na hrudník potřený sádlem, zavažte plenu a na to dejte oblečení. Zábal by měl být příjemně teplý. Nechejte ho působit asi 1 hodinu.

Další zábaly (olejové, bramborové, zelné, cibulové) najdete v knize Radost ze zdravých dětí.

KUZU

1-2 lžičky kuzu rozmíchejte v hrníčku v malém množství vody. Přiveďte k varu čistou vodu v kastrolku a za stálého míchání vlijete obsah z hrníčku. Vařte cca 2-3 minuty. Vznikne bíle kalná tekutina. Po zchlazení na poživatelnou teplotu přidejte buď umeocet, nebo sladěnku (popř. med nebo jablečný ocet). Nebo přilijte do čaje, do džusu atd. Je to bez chuti.

TIPY

Aromaterapie na rýmu a kašel: Pod postýlku dejte misku s horkou vodou a do ní nakapejte 3 kapky ÉO Eukalyptus. Nebo si vyrobte synergickou směs: 10 kapek eukalyptu, 10 kapek levandule, 10 kapek tea tree. Na noc dejte 3 kapky směsi do odpařovače v ložnici. Můžete také kápnout 2 kapky směsi na vatičku a dát ji dítěti pod polštář – usnadni dýchání. Nebo lze dat 2 kapky do koupele. Masážní olejíček si připravíte takto: 2 kapky směsi nakapejte do 12 ml rostlinného oleje a potírejte jím hrudníček a záda. Tyhle 3 věci (masáž, vatička pod polštářem a koupel) by se ale neměla dělat déle jak týden.

Na suchý kašel

Čaj z mateřídoušky, jitrocele a kopřivy v poměru 1:1:1. Jestliže nemáte tyto bylinky, tak si uvařte čaj aspoň z kopřivy. Když začne být kašel už vlhký, tak dejte si cibuli s medem nebo cukrem.

Psychosomatické okénko

Kašel vzniká podrážděním citlivých oblastí dýchacího ústrojí. Je obraným reflexem – vytlačí nežádoucí cizí těleso, či nadbytek hlenu z dýchacích cest, jež jsou díky kašli i při nemoci průchozí. „Na to se mohu vykašlat,“ i z těchto běžných nářků se rodí kašel. Vysuší-li hrdlo oheň nespokojenosti, která z něho vyšlehla, je hlenu záhy plný krk.

Uslyšíš-li něco, s čím nebudeš souhlasit, svůj názor nevyjevíš a jsi spíše pokorný, bude Tvůj kašel suchý (vzniká i při pracovním přetížení). Vykašlávané sputum (chrchle) může být hlenové (ještě je to s Tebou dobré), hnisavé (na co a koho máš vztek), hnilobné (stále vytahuješ a vyčítáš něco z minulosti, styď se!), či krvavé.

Dítě se snaží dusné prostředí, v němž žije a které mu nedává prostor pořádně se nadechnout, změnit. Ale nezřídka to vůbec nejde. Snad proto jako velká vzpoura malých (nemoc potkává děti do 10 let) přicházejí noční záchvaty štěkavého kašle, dusnost atd. Návštěvy dítěte v nemocnici a obavy o něj stmelí (asi trochu rozhádané) rodiče, zahlazují vrcholky nešvarů a čistí atmosféru.

Zdroj: Co nám tělo říká aneb po stopách nemocí. Miroslav Hrabica.

.

Jak na bolest v krku

Nepříjemnou součástí nachlazení je i bolest v krku. Může vám pomoci:

  • kloktat sůl,
  • cumlat olej nebo celý česnek,
  • éterický olej máta (max. 9 kapek za 24 hod, kápnout 1–2 kapky na jazyk, nebo při míchat do medu),
  • namazat na krk china balzámem,
  • zabalit krk do tepla.

 

Nachlazení často doprovází HOREČKA. Nadupaný článek o spalující síle horečky a postupy jak ji u dětí zvládnout najdete zde – Horečka jako dar a jak při ní postupovat.

 

Přeji vám, abyste nastávající podzim a zimu mohli volně dýchat a na nikoho nekašlali.

S láskou Esthe

Eliška Esthe Zdražilová
Je žena, která se zabydlela ve svém těle, a tak s láskou naplňuje jeho potřeby. Přijímá všechny emoce a myšlenky, které se objeví. Ukazuje ženám, jak opět začít plně vnímat samy sebe a radovat se ze života.

Můj příběh si přečtěte zde >>

Napsala jsem pro vás ZDARMA e-booky: 7 kroků k přijetí a propuštění bolesti a 5 tipů jak lehce zastavit svou mysl.

Pokud chcete získat vládu nad svými emocemi, mohl by vás zajímat online kurz Královnou svých emocí.

Komentáře
  • Vládněte svým emocím
  • Nejnovější příspěvky
  • Rubriky
  • Hledáte cestu z bolesti a chcete navrátit radost do vašeho života?

    Stáhněte si e-book ZDARMA a obdržíte navigaci do své vlastní uzamčené 13. komnaty a také zpět.

  • Toužíte po tom, aby zavládlo ticho a klid ve vaší hlavě?

    Stáhněte si e-book ZDARMA a získáte tipy, jak uklidnit rozbouřené moře svých myšlenek do 1 minuty.