Harmonie těla, emocí a myšlenek

Eliška Esthe Zdražilová

Horečka jako dar a jak při ní postupovat

Vždycky když naše děti přepadne bacil a objeví se horečka. Přiběhnou ke mně všechny ty strachy a obavy „coby kdyby“. Určitě to znáte. Nemoc dítěte je pro rodiče silnou emocionální zátěží, i kdyby mělo jít jen o obyčejné nachlazení.

Přitom to nejdůležitější, co můžete právě v této situaci pro dítě udělat, je být mu silnou a stabilní oporou, věřit mu a podporovat ho v boji s nemocí. Dítě vnímá vaše emoce velmi silně takže, jestliže jste zrovna „rozklepaný uzlíček nervům“ v cestě ke zdravím mu to nepomůže a spíš ji to ještě zpomalí. Jak si poradit se všemi svými pocity vás naučím v kurzu Královnou svých emocí.

Jak horečku zvládnout co nejlépe? Tak o tom se dozvíte dál v ryze praktickém článku. Upozorňuji, že nejsem lékař a informace čerpám z knihy MUDr. Roberta S. Mendelsona. O důležitosti horečky při infekcích se dozvíte více v článcích MUDr. Ludmily Elekové.

Co je dobré o horečce vědět

Nejběžnější zdroje zvýšené teploty u dětí všeho věku jsou nachlazení a chřipka. Horečka je přirozený obranný mechanismus našeho těla pro boj s nemocemi a měli byste ji nechat proběhnout bez medikace či jiného zásahu směřujícího k jejímu snížení.

Tato věta podráždí asi hodně rodičů. Nejdůležitější je uvést se jako rodič do klidu a nechat horečku pracovat. Ono nicnedělání však beru jako nejtěžší úkol. 🙂

Stoupající tělesná teplota jednoduše ukazuje, že proces uzdravení se zrychlil (jakékoliv snižování teploty proces zpomalí). To je důvod k radosti, ne ke strachu.

Horečka

  • Většinou ji způsobují virové či bakteriální infekce, které obranné mechanismy těla zvládnou samy bez lékařské pomoci.
  • Vzniká díky spontánnímu uvolnění pyrogenů, které způsobují zvyšování teploty.
  • Nestoupá neúprosně a nepřesáhne teplotu 40,5 °C.
  • Nemusíte se obávat, takováto horečka nezapříčiní poškození mozku nebo trvalé fyzické poškození.

Neexistuje přímý vztah mezi výší teploty dítěte a vážností jeho nemoci.

Hodnoty teplot se budou lišit podle toho, kde jsou naměřeny. Teplota naměřená v konečníku je u starších dětí vždy o půl stupně vyšší než ta naměřená v ústech a teplota naměřená v podpaží může být o půl stupně nižší. U kojenců se ale všechny teploty liší jen mírně.

Teplota těla, stejně tak horečky se v čase liší. Nejvyšší naměříte večer a v noci, nejnižší ráno. Když dítě nemá zvýšenou teplotu ráno neznamená to, že večer nebude mít horečku.

Nejdůležitější je dostatek tekutin

Jediným možným rizikem při horečce je dehydratace, která může být důsledkem doprovodných potíží, jako jsou nadměrné pocení, zrychlené dýchání, kašel, rýma, zvracení a průjem.

Doporučení doktora Mendelsona zní: 240 ml tekutin každou hodinu, kdy je dítě vzhůru (bylinkový čaj, ovocné nebo zeleninové šťávy, polévka, v nejzazším případě limonáda). Výborný čaj na snižování teploty je lipový, bezový či malinový s medem a citrónem.

Dítě tedy není třeba nenutit do jídla, pokud nemá potřebu. Ale pít se musí!

Jak snížit horečku bez léků

Když už vám to nedá a musíte něco dělat, tak je omývání lepší než podávání léků. Nedám vám, ale radu kdy už a zda vůbec něco podniknout. Pozorujte své pocity a stav dítěte a podle toho se rozhodněte. Číslo na teploměru je nepodstatné.

Než se pustíte do některé z ochlazujících procedur je důležité, aby dítě NEMĚLO studené končetiny!

  1. Zábaly na kotníky, zápěstí
  2. Tvarohové zábaly na kotníky a zápěstí
  3. Octové ponožky
  4. Koupel ve vlažné vodě

Zábaly na kotníky, zápěstí

Vyhněte se ledové vodě, ale použijte vlažnou, do které namočíte látkovou plenu či kapesník a omotejte tím kotníky a zápěstí. Můžete najednou nebo i postupně. Chvíli nechte působit asi 5-10 minut. Určitě nedoporučuji zábaly celého těla, které se praktikovaly dříve.

Octové ponožky

Použijte na ně kvalitní ocet, který naředíte vodou (1 díl octa na 5 dílů vody). Namočte do něj ponožky, vyždímejte a dejte na nohy dítěte. Na ně natáhněte igeliťák a ještě to překryjte dalšími teplejšími ponožkami. Na noze octové ponožky nechte asi 15–30 minut.

Koupel ve vlažné vodě

Do vany napusťte 5 cm příjemně teplé vody. Dítě tam položte/posaďte a polévejte mu tělo a končetiny chladnoucí vodou (nenamáčejte hlavu). Během několika minut si původně téměř apatické dítě začíná ve vaně samo hrát. Po 5 až 10 minutách dítě vytáhněte, osušte, oblékněte a strčte do postele. Za 30 – 45 minut můžete změřit teplotu a pokud je to nutné, můžete koupel zopakovat.

Používat léky?

Léky beru jako poslední možnost, protože mají vždy nějaké ty vedlejší účinky. Pro mě jsou přijatelnější homeopatické čípky Viburcol, a pak už jen Nurofen. Zatím jsme vždy zvládly horečku bez léků. Ťuk ťuk ťuk.

Strašák jménem febrilní křeče

Febrilní křeče nevznikají z vysokých horeček. Dochází k nim, když teplota stoupá nebo klesá příliš rychle. (Proto zábaly celého těla mohou být hodně riskantní). Vznikají pouze 1. den při rychlém nástupu horečky. Nepostihují děti starší 3 let.

Odhaduje se, že pouze 4% dětí s vysokou horečkou postihnou horečkou způsobené křeče. Neexistuje důkaz, že by ti, již si jimi prošli, měli nějaký vážný přetrvávající důsledek. Neohrožují život dítěte.

Jak se při nich zachovat: Nejprve položte dítě na bok, aby se nedusilo vlastními slinami. Pak mu zabraňte, aby při házení sebou bušilo hlavou do nějakého tvrdého či ostrého předmětu. Ujistěte se, že mu během záchvatu nic nebrání v dýchání, a mezi zuby mu vložte nějaký měkký, ale pevný předmět, jako třeba přeloženou koženou rukavici či peněženku, aby si neukouslo jazyk. Pak pro klid vlastní duše zavolejte lékaři a informujte ho o tom, co se stalo.

Kdy navštívit lékaře

Zdroj našich horeček je jasný při čekání na preventivní prohlídku v čekárně u lékaře. Aneb jak si vyrobit pacienta snadno a rychle 😀 ale teď už vážněji.

  • Opatrnost vyžaduje, abyste novorozence vzali k lékaři, když bude mít během prvních měsíců života jakoukoli horečku.
  • Trvá-li horečka více než 3 dny a rozvíjí-li se příznaky nebo dítě vypadá a chová se opravdu nemocně, navštivte lékaře.
  • Horečka je doprovázena závažnějšími příznaky jako je zvracení, dýchací potíže, několik dní přetrvávající kašel či další příznaky, které normálně nesouvisejí s nachlazením; dítě vykazuje přetrvávající apatii, podrážděnost, nedostatek pozornosti nebo se i jinak chová a vypadá velmi nemocně.

Většina horeček, které představují opravdové riziko, je výsledkem otravy nebo vystavení toxickým látkám v prostředí či případů, které vedou k „úžehu“ (popř. sauna či vířivka). Horečky 41,5 °C či vyšší pramenící z těchto příčin mohou vyústit v trvalé tělesné poškození. Máte-li podezření, neváhejte a vyhledejte pohotovost.

Psychosomatické okénko

Horečka není pravou nemocí, nýbrž jistým vyjádřením stavu uvnitř těla. Nastal čas vše nakupené uklidit, vymést ven, a protože je toho hodně, je třeba zvýšeného úsilí a námahy. Je vhodné přidat, a proto přichází horečka a urychluje látkovou výměnu. Horečka zintenzivňuje přívod všeho potřebného k buňkám, jejich činnost i odvod odpadních látek z těla i tkání.

Dokonale stvořené lidské tělo zkouší objemem i skladbou nevyvážená strava a rozbíjí ho značná, někdy zcela nesprávně nasmě­rovaná fyzická aktivita. Ale největší podíl na vzniku a typu choroby i na místě (orgánu), v němž se projeví, má myšlení (a z něj zrozené pohnutky jednání) pána tohoto těla – konkrétního člověka.

Věřte horečce jako poslu dobrých zpráv. Chybný je názor, že Vám jedině v něčem brání a nedovoluje něco zařídit, vytvořit anebo si koupit. Horečka dává hlasitě, viditelně najevo: „Člověče, chyboval jsi. Je třeba se zastavit, zklidnit, porozhlédnout se a v pohodě najít správný směr, jak dál. Až potřebné pochopíš, tehdy Tě opustím, protože se stanu zbytečnou. Měj mne rád, jsem Tvou pomocí.“

Jak budete u svého dítěte postupovat vy, je pouze na vašem zvážení.

Horečka často doprovází nachlazení a o něm jsem napsala podobně nadupaný článek STOP rýmě a kašli, prostě nachlazení – prevence a přírodní léčba. Najde v něm také tipy na podporu imunity.

S úctou Esthe

Zdroj: Robert S. Mendelsohn – Jak pečovat o zdraví dítěte… navzdory vašemu lékaři
            Co nám tělo říká aneb po stopách nemocí. Miroslav Hrabica.
Eliška Esthe Zdražilová
Je žena, která se zabydlela ve svém těle, a tak s láskou naplňuje jeho potřeby. Přijímá všechny emoce a myšlenky, které se objeví. Ukazuje ženám, jak opět začít plně vnímat samy sebe a radovat se ze života.

Můj příběh si přečtěte zde >>

Napsala jsem pro vás ZDARMA e-booky: 7 kroků k přijetí a propuštění bolesti a 5 tipů jak lehce zastavit svou mysl.

Pokud chcete získat vládu nad svými emocemi, mohl by vás zajímat online kurz Královnou svých emocí.

Komentáře
  • Vládněte svým emocím
  • Nejnovější příspěvky
  • Rubriky
  • Hledáte cestu z bolesti a chcete navrátit radost do vašeho života?

    Stáhněte si e-book ZDARMA a obdržíte navigaci do své vlastní uzamčené 13. komnaty a také zpět.

  • Toužíte po tom, aby zavládlo ticho a klid ve vaší hlavě?

    Stáhněte si e-book ZDARMA a získáte tipy, jak uklidnit rozbouřené moře svých myšlenek do 1 minuty.